Jak prawidłowo przechowywać drewno opałowe

Przygotowanie i przechowywanie drewna opałowego jest nadal aktualnym problemem dla wielu właścicieli domów, domków i domków letniskowych. Niektórzy ludzie ogrzewają drewno przez całą zimę, inni mają je w kominku tylko w celu dogrzania, ale zawsze trzeba zdecydować, jak najlepiej przechowywać drewno. Jeśli kupujesz świeże drewno, musisz pozwolić mu wystarczająco wyschnąć. Drewno opałowe osiągnie najwyższą wartość opałową poprzez odpowiednie suszenie, które osiągniesz dzięki wysokiej jakości składowaniu.

Jak przechowywać drewno opałowe

Zanim zaczniesz przygotowywać drewno, musisz wiedzieć, gdzie je przechowywać. Zależy to również od rodzaju drewna, drewno twarde schnie dłużej niż drewno miękkie. Wielkość przestrzeni, w której będziesz przechowywać drewno, musi odpowiadać Twoim potrzebom. Każdy spala inną ilość drewna. Jeśli ogrzewasz w kotle, będziesz potrzebować więcej miejsca niż w przypadku ogrzewania drewnem tylko w kominku.
Niewłaściwe przechowywanie może zniszczyć drewno opałowe. Nie kładź drewna bezpośrednio na ziemi, ale podkładaj je tak, aby znajdowało się co najmniej około 20 cm nad ziemią, aby mogło oddychać. najlepiej jest złożyć drewno tak, aby nadmuchywało powietrze również z boków.
Chronić drewno przed deszczem, ale nie przykrywać go plastikiem. Wilgoć, która normalnie by zniknęła, pozostaje niepotrzebnie tylko pod plastikiem.
Najbardziej idealna do przechowywania drewna jest drewutnia w wolnej przestrzeni, do której powietrze będzie mieć dostęp ze wszystkich 4 stron. Zależy to również od orientacji drewutni, jeśli jest skierowana na południe, drewno lepiej wysycha, ważny jest również zwykły kierunek deszczu. Idealne są 3 oddzielne sekcje w zależności od lat użytkowania drewna. Dach powinien być mocny i wodoodporny.
Możesz również wykorzystać zakładkę dachu domu, pod którym przechowujesz drewno. Nie układaj drewna bezpośrednio przy ścianach i podkładaj pierwszy rząd tak, aby mógł oddychać.

Bloki betonowe

Do układania drewna można użyć bloczków betonowych. Gdy wbijasz długie żerdzie w bloki i opierasz o nie kłody, nie spadną one na boki i nie zmoczą od spodu.

Poręczny dom

Możesz przechowywać niewielką ilość drewna i wiórów w drewnianym domu. Drewno zawsze będziesz mieć pod ręką.

Piramida

Możesz przechowywać mniejsze ilości drewna w drewnianej piramidzie. Ponownie pamiętaj, że drewno musi mieć dostęp powietrza od dołu.

Homole

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, możesz zacząć rozładowywać drewnianą bryłę. To wymaga trochę uwagi i doświadczenia. Poszczególne kłody muszą zawsze pochylić się nieco do środka, dlatego lepiej jest oprzeć niektóre rzędy na belkach poprzecznych.

Długość składowania drewna opałowego zmienia się podczas jego suszenia w zależności od gatunku drewna. Miękkie drewno opałowe musi być przechowywane krócej niż twarde drewno opałowe, które wymaga przechowywania przez 3-4 lata w celu prawidłowego wysuszenia.

Jeśli zamówiłeś niecięte drewno, zaleca się ułożenie go w stos w grze i pozostawienie luzem na zewnątrz bez plandeki. Aby nie leżał bezpośrednio na ziemi, należy podłożyć go na przykład paletami.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

7 września 2020