Jak bezpiecznie nosić laptopa w podróży

Jak bezpiecznie nosić laptopa w podróży

Łączymy podróż z wypoczynkiem i wakacjami. Często jednak musimy łączyć przyjemne z pożytecznym i zabrać ze sobą komputer. Na szczęście możemy pracować na laptopach, które są zdecydowanie bardziej mobilne niż komputery stacjonarne. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu laptopa w podróży. Zastanawiasz się, jak przewieźć komputer? Jak zapobiegać utracie danych podczas podróży? Jak podróżować z laptopem samolotem lub samochodem? O tym wszystkim dowiesz się w tym artykule.

 

Bezpieczny transfer laptopa w torbie lub plecaku

Podróżowanie z laptopem wymaga przestrzegania kilku zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności zainwestuj w akcesoria wykonane z materiałów, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Specjalistyczny plecak lub torba może to dobrze zrobić. Idealnie powinno być wodoodporne. Najważniejszym elementem jest osobna komora na laptopa. Musi być wzmocniony specjalną pianką. Dodatkowym atutem są przegródki na zasilacze, kable, myszy i inne akcesoria komputerowe. Ich rozdzielenie zapobiega zarysowaniu obudowy laptopa.

 

Jak przewozić laptopa w samochodzie?

Podczas transportu notebook powinien być ustawiony tak, aby zminimalizować wstrząsy. Chroni to komputer przed ryzykiem uszkodzenia. Wbrew powszechnemu przekonaniu najbezpieczniej jest przewozić laptopa w pionie, a nie w poziomie. Powinniśmy też całkowicie wyłączyć sprzęt przed wyjazdem. Laptop włączony podczas transportu może się przegrzać, a nawet uszkodzić dysk twardy (jeśli jest to model z dyskiem twardym). Komputer należy ustawić tak, aby nie mógł się poruszać podczas podróży.

 

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Laptop w drodze jest narażony na kolejne niebezpieczeństwo – kradzież. Aby się przed tym uchronić, najlepiej kupić plecak bezpieczeństwa Anti-Theft z zamkiem kombinowanym. Jeśli jednak dojdzie do kradzieży, jest to przydatna aplikacja monitorująca i blokująca, którą instalujesz na swoim laptopie, na przykład Intel Anti-Theft, Phoenix FailSafe lub Prey. Możesz także zabezpieczyć laptopa przed złodziejami za pomocą linki zabezpieczającej. Kolejną zaletą jest obecność alarmu. Najważniejsze to mieć zawsze przy sobie komputer.

 

Kopia zapasowa i szyfrowanie danych

Odpowiednia ochrona komputera obejmuje również zabezpieczenie jego danych. Przed podróżą upewnij się, że masz hasło, które jest wystarczająco trudne dla Twojego laptopa, i wykonaj kopię zapasową swoich danych. Możemy również przechowywać niektóre pliki w chmurze. Dzięki temu nadal będziemy mieć dostęp do naszych plików w przypadku kradzieży lub utraty sprzętu. Utrata ważnych danych może prowadzić do poważnych konsekwencji i niepotrzebnego stresu. Zajmijmy się tym przed wyjazdem.

 

Ubezpieczenie

Jeśli myślisz o dbaniu o swój laptop w podróży, warto zrobić krok dalej i zabezpieczyć swój sprzęt elektroniczny przed wyjazdem. Otrzymasz rekompensatę finansową w przypadku zgubienia lub uszkodzenia laptopa. To bardzo ważna funkcja bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku drogiego komputera. Często, jeśli laptop nie był ubezpieczony w momencie zakupu, może być problem z wykupieniem takiej polisy ubezpieczeniowej, ale zdecydowanie warto spróbować.

 

Zawsze miej przy sobie laptopa

Podróżowanie z laptopem jest najwygodniejsze, gdy masz specjalny plecak lub torbę. Zapewni to bezpieczeństwo Twojego komputera i wygodną podróż. To rozwiązanie doskonale sprawdza się również wtedy, gdy chcesz zabrać komputer do samolotu. Bagaż podręczny ma tę zaletę, że zawsze masz go przy sobie. Nigdy nie zostawiaj walizek bez nadzoru i miej na nie oko, aby zapobiec kradzieży lub utracie bagażu.

 

Czego unikać podróżując z laptopem?

Podróżowanie z laptopem nie musi być stresujące. Po prostu dobrze się nią opiekuj. Przed schowaniem sprzętu do bagażu należy go całkowicie wyłączyć i włożyć do specjalnego etui. Nigdy nie umieszczaj komputera na dnie torby lub walizki. To ochroni go przed uszkodzeniem.

 

Jak przetransportować laptopa samolotem?

Możesz go zabrać tylko ze sobą w bagażu podręcznym. Nie można go nadać w bagażu rejestrowanym, ponieważ groziłoby to uszkodzeniem. Walizki są podatne na wstrząsy podczas transportu i często nie docierają na czas.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Plecak lub torbę należy dobrać do rozmiaru laptopa. Plecak lub torba ze zbyt dużą przegrodą nie będą w stanie ochronić Twojego sprzętu, ponieważ mogą się ślizgać po drodze. Notebooka możemy również zapakować w specjalne etui ochronne. Przed wyjazdem sprawdź też, jakie gniazdka elektryczne znajdują się w kraju, do którego lecisz. Warto kupić adaptery przed przyjazdem. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu, szukając sklepu, w którym możesz je kupić.

 

Jakie kryteria powinien spełniać mobilny laptop idealny do podróży?

Najważniejszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa mobilnego, jest jego waga i rozmiar. Ponieważ zawsze będziemy go nosić przy sobie, ważne jest, aby był jak najlżejszy – najlepiej do 1,5 kg i z ekranem do 14 cali. Równie ważna jest żywotność baterii. Wybierz modele, które zapewniają możliwość pracy przez wiele godzin bez konieczności podłączania komputera do źródła zasilania. Laptop w podróży powinien mieć również wytrzymałą obudowę. Matryca powinna być matowa lub antyrefleksyjna, aby skompensować światło odbite od ekranu. Dodatkowym atutem będzie podświetlana klawiatura, która pozwoli nam pracować w nocy.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

3 sierpnia 2021

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *